II. Uluslararası Tarla Bitkileri Kongresi

KONGRE ÖZET VE TAM METİN KİTAPLARI SON HALİYLE YAYINLANMIŞTIR.

14.03.2023

KONGRE ÖZET KİTABI İNDİR

KONGRE TAM METİN KİTABI İNDİR

KONGRE PROGRAMI İNDİR

Bilindiği üzere Bitkisel Üretimin en önemli kaynaklarının başında Tarla Bitkileri gelmektedir. Bunun nedeni insanların beslenme, giyinme, barınma ve tedavi gibi temel ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılayan en önemli ürünlerin Tarla Bitkileri olmasıdır.

Tarla Bitkileri besin ve enerji kaynağı olmak dışında, baharat olarak, herbal çay olarak, boya olarak, parfüm olarak, ilaç olarak, keyf bitkisi olarak hayatımıza çeşni, koku, renk, keyf ve sağlık katan ürünlerdir. Kağıt sadece orman ürünlerinden elde edilmez; örneğin kenevir ve kenaf birer Tarla Bitkisi olarak kağıt üretiminde selüloz kaynaklarıdır.

Tarla Bitkileri sadece insanların değil, çiftlik hayvanlarının da temel besinidirler. Sonuçta Türk Tarımının ve Tarıma Dayalı Sanayinin gelişmesi büyük ölçüde Tarla Bitkileri Tarımına bağlı olup, tarım alanlarının % 83’ ünde Tarla Bitkileri Yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Gelecekte gıda ihtiyacının daha da artacak olmasına bağlı olarak tarımsal üretim, Uluslar Arası İlişkilerde su ve petrol gibi stratejik bir öneme sahip olacaktır. Bu nedenle Araştırma-Geliştirme aşamasından, üretimin pazarlanmasına kadar her şeyin planlı yapılması, tarımsal ürünlerde dış alımın azalmasına ve sürdürülebilir tarımsal üretimin gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.

Ülkemizin farklı şehirlerinde bulunan Ziraat Fakültelerinin Tarla Bitkileri Bölümleri tarafından geleneksel olarak düzenlenen Ulusal Tarla Bitkileri Kongresi bu yıl 2. Uluslararası Tarla Bitkileri Kongresi olarak 29 Eylül - 02 Ekim 2022 tarihlerinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü ve Tarla Bitkileri Bilimi Derneği tarafından Rize’ de düzenlenecektir.

Tarla Bitkileri alanında çalışan bütün akademisyenleri, bu alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşları ÇAY' ın Başkenti Rize’de ağırlamaktan memnuniyet duyacağız. 

Kongremizde Tahıllar, Endüstri Bitkileri, Çayır Mera ve Yem Bitkileri, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ve Yemeklik Tane Baklagiller alanlarında poster ve sözlü bildiriler sunulacaktır.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı
Dr. Öğr. Üyesi Emine YURTERİ

 

 

Kongre Web Sitesi: tibbiaromatikbitkilerkongresi.org